Starostwo Powiatowe
ul. J. Piłsudskiego 18
32-020 Wieliczka
tel. (12) 278-32-77
http://www.wieliczka.pl/lo
lo@powiatwielicki.pl
  »  Nasza Szkoła
  »  Linki
  + + 1 grudnia - światowy dzień AIDS   

Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas, w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których doświadczył wirus HIV oraz staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.
Problem HIV/AIDS wciąż jest aktualny, ponieważ liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Dlatego też, nasza szkoła również włącza się w obchody Światowego Dnia AIDS, prowadząc co roku spotkania warsztatowe dla młodzieży. Celem tych spotkań jest szeroko pojęta profilaktyka zakażeń HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz dostarczenie młodzieży wiedzy o drogach i mechanizmach przenoszenia zakażeń. Ważnym elementem jest też kształtowanie wśród młodych ludzi odpowiedzialności za siebie i innych.

  + + Zachować pamięć   

Wizyta młodzieży z Izraela
Odkąd w 2012 r. nasze LO nawiązało w ramach projektu "Zachować pamięć" współpracę ze szkołą Haalon Ginsburg z Yavne co roku jesienią gościmy grupy izraelskiej młodzieży z ich nauczycielami i opiekunami. I - już można powiedzieć - zgodnie z tradycją, w ostatni piątek października odbyło się spotkanie klas 2d i 3c z rówieśnikami z Izraela. Po powitaniu przyjezdnych przez panią Dyrektor oraz panią Justynę Urbaniec - koordynatorkę spotkania - nasi uczniowie zatańczyli poloneza, najpierw sami, a następnie zaprosili do tańca gości, którzy tak licznie i chętnie odpowiedzieli na zaproszenie, że trzeba było tańczyć na dwie tury. Równie chętnie dołączyli do "belgijki", zaś potem odwdzięczyli się prezentacją i wspólnym odtańczeniem tradycyjnego tańca izraelskiego. Kolejny raz okazało się, że nic tak jak muzyka i taniec nie przełamuje pierwszych lodów - integracja nastąpiła w ciągu kilkunastu minut. Po wspólnej zabawie podzieleni na dziesięć mniejszych polsko-izraelskich grup uczniowie opracowywali plakat na temat spotkania, rozmawiali o tym, co łączy, a co dzieli młodych ludzi mieszkających na co dzień kilka tysięcy kilometrów od siebie i wychowujących się w różnych kulturach. Na boisku szkolnym - dzięki pięknej pogodzie - rozegrano zaimprowizowany naprędce mecz piłki nożnej (zakończony wynikiem 1:0 dla gości), a następnie na sali gimnastycznej, odbyły się "mini otrzęsiny" - uczestnicy spotkania wzięli udział w konkurencjach, które tradycyjnie pojawiają się, gdy pierwsze klasy są przyjmowane w poczet społeczności uczniowskiej. Jury oceniało wartość artystyczną plakatów, poza tym uczniowie i polscy, i izraelscy musieli się wykazać umiejętnościami sportowymi, jak i znajomością najnowszych przebojów muzyki popularnej.
Na koniec spotkania obie strony obdarowały się drobnymi upominkami i zrobiły pamiątkowe grupowe zdjęcie (bo tych innych w "podgrupach" było oczywiście całe mnóstwo ;)).


   Zapraszamy do fotogalerii

   Zapraszamy do fotogalerii
  + + Wycieczka do Londynu   

W październiku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami p. Katarzyną Tokarczyk oraz p. Małgorzatą Okońską-Kulik wróciła z sześciodniowej wycieczki do Londynu. Było to niezwykłe przeżycie, dla większości pierwsza, ale zapewne nie ostatnia wizyta w stolicy Wielkiej Brytanii. Celem wyjazdu było poznanie kultury, zabytków i historii tej wielokulturowej metropolii oraz możliwość sprawdzenia praktycznej znajomości języka angielskiego w różnorodnych sytuacjach życia codziennego. Zarówno młodzież, jak i wychowawcy mieszkali w domach rodzin brytyjskich, co stanowiło doskonałą możliwość konwersacji w języku Szekspira oraz poznania życia i zwyczajów Brytyjczyków. Podczas kolejnych dni pobytu grupa z naszego LO odwiedziła znane i popularne miejsca, takie jak The Houses of Parliament, Big Ben, The Tower of London, Buckingham Palace, St. James's Park oraz kilka ciekawych muzeów, w tym British Museum, Natural History Museum, Madame Tussauds London. Rejs po Tamizie, podziwianie pięknej panoramy miasta z koła obserwacyjnego London Eye, a następnie odwiedzenie tarasu widokowego wieńczącego kopułę Katedry Świętego Pawła były niepowtarzalną okazją do spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Podsumowaniem wizyty w Wielkiej Brytanii było odwiedzenie Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich oraz pamiątkowe zdjęcia w miejscu, gdzie w latach 1884-1984 przebiegał południk zerowy. Ostatnim akcentem podróży była przeprawa promem przez Kanał La Manche i widok na piękne kredowe urwiska skalne (White Cliffs) oraz górujący nad miastem zamek w Dover. Podczas wyjazdu młodzież wypełniała specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń, a kilku najaktywniejszych i najpilniejszych uczestników warsztatów otrzymało nagrody rzeczowe w postaci ciekawych pamiątek z Londynu. Zadowoleni, pełni wrażeń i planów na przyszłość wróciliśmy do Polski i naszego Liceum.

Zapraszamy do fotogalerii
Zapraszamy na film

  + + Dzień Edukacji Narodowej   
Zapraszamy do fotogalerii   

Zapraszamy do fotogalerii

Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej jak zwykle miały uroczystą oprawę. O wyjątkową aurę tego dnia zadbała nie tylko przyroda (zamiast złotej polskiej jesieni - śnieżne chmury i temperaturaw okolicach 0 stopni), ale i klasy 2c oraz 2d pod kierunkiem wychowawczyń pp. Moniki Wójcik - Pawełczak i Doroty Ciuk. Uroczysta akademia zaczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego, a zaraz potem przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie, powtarzając słowa przysięgi przed sztandarem szkoły.W ten sposób oficjalnie stali się członkami społeczności naszego LO.
Po ślubowaniu głos zabrała pani Dyrektor, która najpierw zwróciła się do uczniów klas pierwszych, życząc im, aby wielickie LO stało się dla nich miejscem nie tylko zdobywania wiedzy i przygotowania do dalszej edukacji, ale także miejscem, gdzie nawiążą nowe przyjaźnie i będą się czuć jak u siebie i do którego chętnie będą wracać i pamięcią, i faktycznymi odwiedzinami. Następnie przywitała gości: starostę wielickiego pana Jacka Juszkiewicza, kierownik wydziału edukacji panią Iwonę Włodarczyk, przedstawicielkę Rady Rodziców panią Iwonę Micek, a szczególnie ciepło emerytowanych profesorów przybyłych na tę uroczystość. Kierując słowa do grona pedagogicznego, pani Dyrektor zaznaczyła, że wielokrotnie zastanawiała się nad słusznością wyboru zawodu, ale nigdy nie żałowała, bo ta praca daje możliwość ciągłego kontaktu z młodymi ludźmi, dzięki czemu pedagodzy mogą być młodymi duchem o wiele dłużej niż inni dorośli. Życzyła nauczycielom sukcesów w pracy zawodowej, a kilkorgu wręczyła nagrody dyrektora. Wyróżnieni zostali: p. Honorata Borzęcka - Wrona, p. Wiesław Budziosz, p. Dominik Grunwald, p. Aleksandra Hajduk, p. Agnieszka Kmieciak, p. Ewa Łanoszka, p. Małgorzata Okońska - Kulik, p. Małgorzata Uhryńska, p. Justyna Urbaniec, p. Alina Żmuda.
Nagrody Starosty wręczył pan Jacek Juszkiewicz, który w imieniu Zarządu Powiatu Wielickiego uhonorował panie Małgorzatę Woźniak oraz Ewę Kwiecień za zaangażowanie w realizację projektu Comenius Regio.
Po życzeniach złożonych gronu pedagogicznemu przez p. Iwonę Włodarczyk i p. Iwonę Micek uczniowie wręczyli nauczycielom kwiaty i dedykowali im program artystyczny. Oprócz instrukcji tworzenia ucznia można było zapoznać się z ofertą produktów, które mogłyby ułatwić szkolne życie zarówno nauczycielom, jak i uczniom (m.in bardzo przydatne różowe okulary, młotek do wbijania wiedzy czy strój maskujący dla spóźnialskich). Występ zamknęły dwie piosenki w wykonaniu Roksany Sadowskiej i pokaz taneczny.


  + + Otrzęsiny   

Ponad trzy tygodnie mieli pierwszoklasiści, aby oswoić się z naszym LO - przyzwyczaić się do planu lekcji, odnaleźć wszystkie sale lekcyjne i inne pomieszczenia, poznać swoje klasy, nawyki profesorów itp. Wreszcie - 24 września - mogli zostać poddani otrzęsinom, które tradycyjnie przygotowują zwycięzcy zeszłoroczni. Klasa 2e dla "kotów" przygotowała wiele ciekawych konkurencji sprawdzających możliwości intelektualne, sprawnościowe, a także refleks i kreatywność młodszych kolegów i koleżanek. Próbom zostali poddani nie tylko uczniowie, ale i wychowawcy klas, którzy musieli m.in. przygotować dla swoich wychowanków kanapki z wylosowanych produktów. Każda z klas miała przypisaną bajkę (wcześniej wylosowaną) mającą być motywem przewodnim w autoprezentacji: 1a - Tabalugę, 1b - Gumisie, 1c - Różową Panterę, 1d - Smerfy, 1e - Pszczółkę Maję, 1f - Koziołka Matołka. Trzeba powiedzieć, że wszystkie zespoły wykazały się niezwykłą pomysłowością i talentami artystycznymi: od plastycznych przez taneczne po wokalne. Rywalizacja była zacięta, ostatecznie największą liczbę punktów (113) zdobyła klasa 1b, która w nagrodę otrzymała dodatkowy dzień wycieczkowy, dzień bez pytania i oczywiście przywilej zorganizowania otrzęsin w przyszłym roku.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim pierwszoklasistom życzymy udanej kariery w progach naszego LO! :)

Zapraszamy do fotogalerii

  + + Wykład prof. Stanisława Szuro   

Mnie ta ziemia od innych droższa
Dnia 23 września 2015 nasze Liceum po raz kolejny gościło wyjątkowego gościa. W ramach spotkań "Mnie ta ziemia od innych droższa" wykład na temat kampanii wrześniowej wygłosił Stanisław Szuro. Jego opowieść bardziej ciekawą i autentyczną czyni fakt, że sam był uczestnikiem wspomnianych wydarzeń. Dodatkowo jako wieloletni nauczyciel historii Pan Szuro posiada niezwykłą łatwość w nawiązywaniu kontaktu z młodzieżą oraz wyjątkowy talent krasomówcy. Jego ciekawa i zarazem trudna biografia sprawia, że dla młodych ludzi jest żywym przykładem bohatera. Jako żołnierz ZWZ - AK został aresztowany przez Niemców i osadzony w więzieniu a następnie w obozach koncentracyjnych. Po wojnie nie zgodził się na komunistyczne zniewolenie i działał nadal w podziemiu niepodległościowym. Został za to aresztowany, przesłuchiwany w więzieniu w Rawiczu a następnie osadzony w więzieniu we Wronkach. Skazany na karę śmierci, spędził w więzieniach lata 1946 - 1956, po czym odzyskał wolność na mocy amnestii. Dzisiaj członek Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Krakowie bardzo chętnie odpowiada na zaproszenia i spotyka się z młodzieżą. W naszej szkole gościł już wielokrotnie.

Zapraszamy do fotogalerii

Fotogaleria
  + + Dialog w praktyce   

Dialog w praktyce
4 września gościliśmy w naszym LO 11-osobową grupę przedstawicieli środowisk żydowskich z Milwaukee w USA. Przyjechali, by spotkać się z uczniami, którzy w zeszłym roku szkolnym w ramach Szkoły Dialogu przygotowali swój projekt "Braci Się Nie Traci". Gościom towarzyszył również prezes Forum Dialogu pan Andrzej Folwarczny. Organizatorzy spotkania chcieli, by grupa amerykańska miała okazję poznać polską młodzież i zapoznać się z działaniami, jakie uczniowie podejmują w ramach realizacji programu Szkoła Dialogu. Najważniejszym elementem programu jest zawsze spacer śladami społeczności żydowskiej w danej miejscowości, z uczniami w roli przewodników. Zanim jednak młodzież i goście wyruszyli na trasę śladami wielickich Żydów, mieli okazję bliżej się poznać i zintegrować dzięki warsztatom prowadzonym przez trenerkę Forum Dialogu panią Annę Geller. Dla obu stron spotkanie to było ważnym przeżyciem, dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i wzruszeń. Goście na cmentarzu żydowskim, który był ostatnim punktem na trasie wycieczki, przed pożegnaniem się z uczniami podziękowali za to doświadczenie, wyrażając nadzieję, że takie działania, które prowadzi Forum Dialogu, stworzą podstawę porozumienia i wzajemnego zrozumienia.

Zapraszamy do fotogalerii

Fotogaleria
Home Up