Starostwo Powiatowe
ul. J. Piłsudskiego 18
32-020 Wieliczka
tel. (12) 278-32-77
http://www.wieliczka.pl/lo
lo@powiatwielicki.pl
  »  Nasza Szkoła
  »  Linki
  + + Dostęp do szkolnej platformy Moodle   
https://moodle.matejko.eu
  + + Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016   
  + + Ogłoszenie-dostawa i montaż platformy przyschodowej dla niepełnosprawnych   
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce informuje, że są przyjmowane oferty na wykonanie: "Dostawa i montaż platformy przyschodowej przeznaczonej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce przy ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego 18"

Ogłoszenie
SPECYFIKACJA dostawy
UMOWA KONSERWACJI
Załącznik nr 1 do umowy konserwacji
rzut parteru
rzut I piętra
rzut II piętra
wycinek klatka schodowa parter
wycinek klatka schodowa I piętro
wycinek klatka schodowa II piętro

  + + Finał Ogólnopolskiej Licealiady Dziewcząt   
            

FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEJ LICEALIADY
W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
WIELICZKA 2015


Pobierz regulamin

  + + Akademia z okazji Święta 3 Maja   
  + + Pożegnanie klas trzecich   
Kolejny rocznik maturzystów zapisuje się w historii naszego LO. Rocznik wyjątkowy, bo zdający po raz pierwszy maturę w (kolejnej) nowej formule. I właśnie ten fakt szczególnie podkreśliła pani dyrektor Monika Szypuła, gdy po przywitaniu zebranych prowadzący uroczystość uczniowie klas 2a i 2e oddali jej głos. Pani dyrektor zaznaczyła, że czas spędzony w murach LO przyniósł na pewno wiele emocji, doświadczeń zarówno tych pozytywnych, jak i tych mniej sympatycznych, jednak wyraziła nadzieję, że podobnie jak poprzednie roczniki obecni maturzyści - już jako absolwenci będą wracać do szkoły, aby dzielić się swoimi studenckimi sukcesami. Następnie wręczyła nagrody i listy pochwalne tym uczniom, którzy solidną pracą przez trzy lata uzyskali świetne wyniki naukowe, uhonorowani zostali również wyróżniający się sportowcy, uczniowie działający w SU oraz Ewa Chachlica z klasy 3b, która nie opuściła ani jednego dnia w ciągu trzech lat nauki.
Następnie sekretarz powiatu wielickiego pani Iwona Włodarczyk zwracając się do maturzystów, życzyła im wysokich wyników na egzaminie maturalnym, przewodnicząca Rady Rodziców pani Bożena Uszyńska - Fularska dziękowała dyrekcji i gronu pedagogicznemu za trzy lata współpracy, zaś w imieniu klas maturalnych uczniowie klasy 3d - Julia Kordula i Maciej Jakubowski, żegnając się ze szkołą, składali podziękowania paniom dyrektor, nauczycielom i młodszym koleżankom i kolegom.
Zakończeniem uroczystości był zabawny i bardzo pomysłowy program artystyczny, w którym uczniowie klas 2a i 2e przedstawili Nową Maturę 2015 ściganą przez Biuro Ochrony Sprawdzianów Państwowych za próbę sprzedania arkuszy egzaminacyjnych. Niewątpliwym zaskoczeniem, ale i gwoździem programu okazała się - epizodyczna wprawdzie, ale znamienna - rola pani Agnieszki Kmieciak jako woźnej ;).
Potem pozostało już tylko odebrać świadectwa i oficjalnie stać się absolwentami LO...
Maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach i dostania się na wymarzone studia. Połamania piór i długopisów!
>>> Zapraszamy do fotogalerii
  + + Matematyczni mistrzowie   
16 kwietnia odbył się VI Powiatowy Konkurs o tytuł "Najlepszego Matematyka Powiatu Wielickiego". Silna kilkunastoosobowa reprezentacja naszego LO nie dała szans konkurentom - w swoich kategoriach licealiści zgarnęli wszystko, co było do zgarnięcia, zaś tytuł wywalczyła Natalia Rubiś, uczennica kl. 2c.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
Wyniki:
Klasa I - zakres podstawowy

1. Marcin Zagól 1b
2. Wiktoria Szostak 1c
3. Aleksandra Pirowska 1c

Klasa I - zakres rozszerzony

1.Kamil Wrześniak 1e
2.Justyna Małysa 1e
3. Natalia Majka 1d

Klasa II - zakres podstawowy

1. Natalia Rubiś 2c
2. Barbara Przybyszewska 2a
3. Małgorzata Jaworska 2c
Klasa II - zakres rozszerzony

1. Karolina Wełna 2f
2. Adrian Radwański 2e
3. Wojciech Góralczyk 2e
  + + Finaliści wojewódzkiego konkursu   
Uczniowie naszego liceum zostali finalistami wojewódzkiego konkursu "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku".
Była to już trzecia edycja projektu. W tym roku tematem przewodnim były masowe wypędzenia obywateli polskich z ziem wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1944-1959 .
Nasi uczniowie przedstawili temat konkursu, wykorzystując różne formy. Uczennice z klasy 2a: Aleksandra Sieradzka, Joanna Turchan, Sylwia Szwajdych , Patrycja Starmach, Basia Przybyszewska, Magda Ćwierz przygotowały pamiętnik oraz gazetę kresowian, natomiast Patryk Bania i Bartosz Pasek z klasy 1e prezentację multimedialną.
Wręczenie nagród odbyło się podczas sesji naukowo-edukacyjnej podsumowującej projekt. Poprzedził je wykład dotyczący koegzystencji ekspatriantów z ludnością niemiecką zastaną na terenach odzyskanych oraz Armią Czerwoną, która tam stacjonowała.
Wszystkim finalistom serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie pracy konkursowej na bardzo wysokim poziomie, szczególnie że wymagało to poruszania się w niełatwej tematyce.

Dorota Czajowska
  + + III Matejkowski Festiwal Nauki i Pasji   
Matejkowski Festiwal Nauki i Pasji na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w naszej szkole. 13 marca po raz trzeci w progi liceum zawitali gimnazjaliści z powiatu wielickiego, myślenickiego i z Krakowa, którzy w ten niezbyt pogodny marcowy piątek (w dodatku 13!) mogli spędzić czas na poznawaniu szkoły niemal od podszewki. Zanim większość przybyłych rozeszła się do sal, w których odbywały się konkursy przedmiotowe, na auli pani dyrektor Monika Szypuła przywitała gimnazjalistów i ich opiekunów i dokonała uroczystego otwarcia Festiwalu, a następnie oddała głos pierwszemu prelegentowi. Tegoroczne wykłady poświęcone były podróżom: pan Andrzej Pasławski w prelekcji "Albania - piękna nieznajoma" przedstawił w fascynujący sposób raczej mało znany kraj, zaś dr Franciszek Mróz opowiedział o "Camino de Santiago" - najpiękniejszej drodze świata prowadzącej pielgrzymów do sanktuarium Santiago de Compostella.
W czasie między wykładami odbyły się konkursy przedmiotowe.
>>> Czytaj więcej...
>>> Zapraszamy do fotogalerii - część 1
>>> Zapraszamy do fotogalerii - część 2
  + + Konkurs języka angielskiego   
5 marca 2015 roku uczniowie naszego Liceum mogli sprawdzić swoją wiedzę lingwistyczną w Ogólnoszkolnym Konkursie Języka Angielskiego zorganizowanym przez naszych anglistów. W imprezie wzięło udział 50 uczniów z różnych klas wszystkich roczników. Konkurs miał formę pisemnego testu składającego się z zadań sprawdzających różne sprawności językowe i został rozstrzygnięty w dniu 11 marca 2015r. Mistrzynią znajomości mowy Szekspira okazała się Aleksandra Sieradzka z kl.2a, miejsce II przypadło w udziale ex aequo Kindze Błoniarz z kl.3c oraz Kacprowi Surówce z kl.2f, zaś trzecie zajął Sebastian McGrath z kl. 3b. Dyrektor Szkoły, mgr Monika Szypuła ufundowała dla laureatów wartościowe nagrody, które zostaną wręczone podczas gali zakończenia Roku Szkolnego. Serdecznie gratulujemy!
Pełna lista laureatów oraz wyróżnionych:
1 ALEKSANDRA SIERADZKA 2A - 62pkt.
2 KINGA BŁONIARZ 3C - 61pkt.
   KACPER SURÓWKA 2F - 61pkt.
3 SEBASTIAN MCGRATH 3B - 58pkt.
4 JACEK MATUSZYK 3A - 54pkt.
5 KAROLINA DOBOSZ 2D - 53pkt.
6 MARTYNA GONDEK 2E - 52pkt.
7 GABRIELA ŁYSZCZARZ 3C - 47pkt.
   JAKUB WINIARSKI 1A - 47pkt.
8 ADAM GAWRONSKI 3A - 46pkt.
   ALEKSANDRA MALARCZYK 2E - 46pkt.
   WIKTOR LISZKA 2E - 46pkt.
   PATRYCJA STARMACH 2A - 46pkt.
  + + Sukcesy szachistów LO Wieliczka   
Wielkim sukcesem dla reprezentacji liceum zakończył się Finał Małopolskiej Licealiady w szachach. Zawody odbyły się 11 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu i zgromadziły na starcie najlepszych szachistów z poszczególnych rejonów. Zawody zostały rozegrane systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund.
Bezkonkurencyjny okazał się Jan Krzysztof Duda, uczeń naszego liceum, arcymistrz szachowy, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz Mistrz Europy w szachach szybkich. Jan wygrał każdą z rund zdobywając tytuł Mistrza Małopolski oraz złoty medal Licealiady. Świetny wynik osiągnął również Konrad Buś zdobywając wice-mistrzostwo Małopolski.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy.
  + + Puchar Europy dla Mateusza Piwowarczyka   

7 lutego br. Mateusz Piwowarczyk z klasy 2e wywalczył puchar w II Otwartym Pucharze Europy w walkach light - contact w Kickboxingu
(w Karlovac - Chorwacja).
Gratulujemy :)

  + + Wybory do Samorządu Uczniowskiego   

Dnia drugiego lutego w naszym liceum odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Oddano 261 głosów, z czego aż 30 było nieważnych.
Nową przewodniczącą szkoły została Ewelina Dębowska z klasy 1A z wynikiem 73 głosów. Paweł Bochenek z klasy 2C, po otrzymaniu 46 głosów, został jej zastępcą. Tuż po nim, z wynikiem 34 głosów, szkolnym sekretarzem został Karol Gamoń z klasy 2B.

  + + Wesołych Świąt Bożego Narodzenia   
Zanim rozpoczęła się bardzo długa w tym roku przerwa świąteczno-noworoczna zgodnie z tradycją odbyły się w naszej szkole klasowe spotkania wigilijne. I tak jak co roku towarzyszyła im uroczysta i jednocześnie radosna atmosfera. W udekorowanych salach przygotowano stoły z tradycyjnymi potrawami wigilii szkolnej (czyli ciasta, mandarynki, cola, soki, choć i były też barszczyk i uszka ;P), a składanie życzeń jak zwykle odbywało się nie tylko w klasach, ale i na korytarzach szkolnych.
Jednak inne niż zwykle były jasełka. Tym razem nie było pasterzy, aniołów, Heroda, Świętej Rodziny... Klasa 2f pod kierunkiem o. Mariusza i p. Ewy Kwiecień przygotowała przedstawienie, pokazujące przygotowania współczesnej rodziny do wigilii i obchodzenia Bożego Narodzenia. Kluczowym było pytanie, czy tak naprawdę w tym całym zabieganiu przedświątecznym potrafimy znaleźć to, co jest istotą Świąt. Dopracowana w szczegółach scenografia, sama historia, a przede wszystkim gra aktorów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Przed samym przedstawieniem zespół muzyczny i chórzyści na czele z solistką Roksaną Sadowską przygotowani przez pana Mikołaja Budniaka wykonali również nie klasyczną kolędę, a piosenkę.
Na zakończenie życzenia wszystkim złożyła pani dyrektor Monika Szypuła, a po niej również sekretarz powiatu wielickiego Iwona Włodarczyk, przedstawicielka Rady Rodziców pani Bożena Uszyńska oraz pani Jadwiga Duda prezes Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki".
>>> Jasełka
>>> Klasowe spotkania opłatkowe
  + + Złoto i srebro dla Jana Krzysztofa Dudy   
Kolejne sukcesy zapisuje na swym już i tak dość bogatym koncie Jan Krzysztof Duda - zawodnik MKS MOS Wieliczka i uczeń naszego LO. W rozgrywanych we Wrocławiu mistrzostwach Europy w szachach szybkich zdobył złoty medal, zaś dzień wcześniej w szachach błyskawicznych wywalczył srebro.
Gratulujemy!
  + + Pogrzeb ś.p. por. Tadeusza "Kłosa" Piotrowskiego   
26 listopada 2014 roku, o godzinie 13:30 odbył się pogrzeb Prezesa Koła Wieliczka ŚZŻ AK ś.p. por. Tadeusza "Kłosa" Piotrowskiego, w którym uczestniczyła klasa 2D z naszego liceum. Była to niezwykle ważna uroczystość ze względu na wielkość tej postaci. W tym szczególnie smutnym dniu zebrało się wielu jego przyjaciół, rodzina i ludzie, którzy go podziwiali. Każdy był pogrążony w żałobie, a jego przyjaciele podczas pożegnania na cmentarzu wypowiadali się o nim ciepło, oraz nakreślali obraz tego, jak wspaniałym był człowiekiem. Nie ma słów, które opisałyby całą jego działalność i wielkość, ale jedno jest pewne - był osobą, która za swoją ojczyznę oddałaby wszystko. Na uroczystości pogrzebowej była także wojskowa asysta honorowa, która oddała symboliczne trzy strzały, oraz poczty sztandarowe ze szkół w obrębie Wieliczki. Na końcu ostatniego przemówienia padły wyjątkowe słowa "Śpij Kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie".
Oddajmy cześć wielkim bohaterom!

>>> Biografia ś.p. Tadeusza Piotrowskiego
>>> Muzeum Armii Krajowej
  + + Kibicujemy!   
Nasza szkoła obfituje w bardzo dobrych sportowców, lecz również nie brakuje tych, którzy być może nic nie trenują, jednak sport kochają oglądać. A najlepiej jest, gdy na żywo można kibicować uznanym i lubianym drużynom. Dlatego został zorganizowany wyjazd młodzieży i nauczycieli na mecz siatkarskiej Ligi Mistrzów do Jastrzębia Zdroju, gdzie 18 listopada gospodarze - drużyna Jastrzębskiego Węgla - podejmowała mistrza Bułgarii zespół Marek Union-Ivkoni Dupnitsa. Samo spotkanie przebiegło zdecydowanie pod dyktando JSW, Bułgarzy nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, o czym świadczy fakt w żadnym z setów nie przekroczyli 20 punktów. Jastrzębianie łatwo wygrali 3:0 i dzięki temu, że nie zmęczyli się zanadto, mogli po meczu poświęcić czas kibicom. Dzięki życzliwości prezesa klubu Zdzisława Grodeckiego oprócz tego, że można było zdobyć autografy, udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie, do którego pozowali razem z nami: Michał Łasko, Grzegorz Kosok oraz Patryk Czarnowski.
Nie był to pierwszy tego rodzaju wyjazd i na pewno nie ostatni.
  + + Mistrz szachów   
Jan Krzysztof Duda, uczeń klasy 1e, jest utytułowanym i uznanym już w świecie młodym szachistą, który zapisuje na swym koncie kolejne sukcesy. Można o nich przeczytać tutaj:
http://eurosport.onet.pl/szachy/szachowa-bundesliga-hamburger-z-duda-pokonal-bayern-monachium/fd0qm
Gratulujemy!
  + + Święto Odzyskania Niepodległości   
W piątek, 7 listopada, uroczystą akademią uczciliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło przekazanie sztandaru przez poczet uczniów klas trzecich uczniom z klasy drugiej. Następnie pani dyrektor Monika Szypuła przywitała gości - starostę wielickiego pana Jacka Juszkiewicza, sekretarz powiatu i kierownik wydziału oświaty panią Iwonę Włodarczyk oraz członka zarządu powiatu pana Lecha Pankiewicza.
Klasy 1b i 1e pod kierunkiem pp. Doroty Czajowskiej i Wiesława Budziosza przygotowały program, w którym uczniowie wykorzystując prezentację multimedialną, przypomnieli, jak wyglądała walka o wolną Ojczyznę, walka, która nie zakończyła się w 1918 roku, gdyż granice zostały ustalone ostatecznie dopiero po pokoju ryskim. Ciekawie skomponowane materiały - zdjęcia i fragmenty filmów - przy wtórze muzyki stworzyły bardzo interesującą i sugestywną całość.
Po programie artystycznym wykład wygłosił pan Jerzy Pilikowski - historyk, były nauczyciel naszego LO, autor wielu książek popularyzujących historię. Jego wystąpienie było idealnym dopełnieniem tego, co zaprezentowali uczniowie.
Na koniec - pod tablicą upamiętniającą uczniów Państwowej Szkoły Realnej, którzy zginęli walcząc w czasie I wojny światowej, zostały złożone kwiaty.
W ramach obchodów Święta Niepodległości przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli również w śpiewaniu pieśni patriotycznych w Solnym Mieście oraz w oficjalnych obchodach, które miały miejsce 11 listopada w Wieliczce.
>>> Czytaj więcej...
>>> Zapraszamy do fotogalerii
  + + Fotorelacja z wizyty księdza biskupa Rysia w LO   
                                  Zapraszamy do fotogalerii
  + + Dzień Edukacji Narodowej   
Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 13 października. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu prowadzący przywitali zebranych w imieniu klas 2b i 2c odpowiedzialnych za przygotowanie uroczystości. Następnie przedstawiciele klas pierwszych stojąc przed sztandarem szkoły, złożyli ślubowanie, w którym zobowiązywali się godnie reprezentować szkołę z tak długa historią i tradycją. Po ślubowaniu głos zabrała dyrektor Monika Szypuła, która przywitała zaproszonych gości: panią Iwonę Włodarczyk, sekretarz powiatu wielickiego i kierowniczkę wydziału edukacji, pana Michała Roehlicha prezesa spółki Powiatowy Park Rozwoju, a szczególnie ciepło - przybyłych na uroczystość nauczycieli - emerytów. W słowach skierowanych do grona pedagogicznego pani dyrektor podkreśliła znaczenie pasji w wykonywaniu zawodu nauczycielskiego i życzyła, by pedagogom nigdy jej nie zabrakło. Następnie wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom:
pp. Iwonie Białek, Dorocie Czajowskiej, Melanii Gurgul, Ewie Kwiecień, Bożenie Petryszak, Grzegorzowi Stareńczakowi, Małgorzacie Tańculi, Iwonie Wani, Małgorzacie Woźniak, Alinie Żmudzie. Wspomniała także o przyznanej pani Małgorzacie Woźniak nagrodzie kuratora oświaty, natomiast pani Iwona Włodarczyk składając życzenia nauczycielom, poinformowała o przyznaniu tej nagrody również pani dyrektor Monice Szypule. W imieniu Rady Rodziców pani Bożena Uszyńska podziękowała pedagogom za pracę, życząc dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.
W części artystycznej uczniowie zajrzeli w gwiazdy i przedstawili "horoskopy" dla nauczycieli każdej dziedziny, rozjaśniając co nieco niepewną przyszłość czekającą pracowników oświaty ;). Przy akompaniamencie zespołu szkolnego dziewczęta zaśpiewały piosenki specjalnie na te okazję zaaranżowane do znanych melodii, ale dostosowane tekstem do realiów szkolnych. Na koniec prowadzący złożyli nauczycielom życzenia, dedykując piosenkę Marka Grechuty zaśpiewaną przez Roksanę Sadowską z 2b.
Wszystkim pracownikom oświaty życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy i wielu sukcesów!
>>> Zapraszamy do fotogalerii
  + + Spotkanie polsko - izraelskie   
W piątek 10 października po raz trzeci gościliśmy uczniów, nauczycieli i rodziców ze szkoły Haalon Ginsburg z Yavne w Izraelu. Tym razem wizyta była trochę krótsza niż w poprzednich latach, jednak mimo konieczności okrojenia programu spotkania było ono i tak bardzo intensywne. Goście zostali powitani przez panią dyrektor Monikę Szypułę oraz koordynatorkę projektu panią Justynę Urbaniec, a następnie opiekunka izraelskiej grupy - Shoshana Goldberg podziękowała za zaproszenie i możliwość spotkania, które - jak zaznaczyła - jest ważnym i oczekiwanym punktem w czasie ich pobytu w Polsce.
Następnie uczniowie klas 2c i 3e zatańczyli poloneza i - można już powiedzieć zgodnie z tradycją spotkania - zaprosili izraelskich kolegów i koleżanki do wspólnego tańca. I podobnie jak w poprzednich latach było tak wielu chętnych, że trzeba było tańczyć na dwie tury. Po polonezie - tańcu jakby nie było studniówkowym - nasi uczniowie zaprezentowali inny popularny na balach studniówkowych taniec tzw. "belgijkę" - bardziej żywiołową, która również bardzo spodobała się izraelskim gościom i szybko nauczyli się odpowiednich kroków, a potem odwdzięczyli się pokazując swoje tańce i zapraszając Polaków do wspólnej zabawy.
Po tej części zapoznawczo - integracyjnej uczniowie zostali podzieleni na 10 mniejszych grup, w których Polacy i Izraelczycy pracowali nad stworzeniem plakatu związanego z tematyką spotkania, ale w czasie rozmów młodzież wymieniała uwagi nie tylko na ten temat. Jak zwykle w naturalny sposób zaczęły się rozmowy o szkole w Polsce i Izraelu, o tym, jakie są zainteresowania muzyczne, sportowe itp. Wreszcie nasi uczniowie oprowadzili gości po szkole, a na pamiątkę spotkania zrobione zostało wspólne zdjęcie (oczywiście, w międzyczasie zostało wykonanych mnóstwo innych zdjęć "selfie" i nie tylko ;)). Obie strony obdarowały się drobnymi upominkami i prawie trzygodzinne spotkanie dobiegło końca, możemy jednak liczyć, że w przyszłym roku również zawita kolejna grupa z Yavne i tym razem będzie więcej czasu na wzajemne poznanie się.
>>> Zapraszamy do fotogalerii
  + + Wyjazd studyjny młodzieży   
Dnia 25.09 w naszej szkole odbyły się zajęcia wykładowo-warsztatowe poświecone problematyce Holokaustu. Poszczególni prelegenci : pan Jarosław Pluta, mgr Martyna Grocka oraz dr Joanna Kubecka poruszyli następujące tematy: "Wstęp do Holokaustu", "Losy Żydów krakowskich w okresie okupacji".
Zajęcia te miały charakter przygotowawczy w związku z wyjazdem w dniach 06.- 08.10 grupy złożonej z uczniów klas 2a i 2b do Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau.
Wyjazd odbył się z inicjatywy oraz pod opieką prof. Jarosława Pluty oraz prof. Grzegorza Stareńczaka. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy obóz w Brzezince, który jest największym z kompleksu obozów w Oświęcimiu. Po zwiedzaniu samego obozu zorganizowane zostały dla nas warsztaty dotyczące samego problemu Holokaustu oraz wystawa poświęcona sztuce obozowej. Na wyżej wymienionych warsztatach mogliśmy poznać odpowiedzi na pytania takie jak: "Czy Holokaust mógłby mieć miejsce bez Hitlera?", "Gdzie był Bóg podczas Holokaustu?", "Jak zwyczajni ludzie zmieniali się w katów". Mogliśmy również poznać legalną i tę nielegalną sztukę obozową samych więźniów. Drugiego dnia zwiedzaliśmy obóz Auschwitz 1. Zobaczyliśmy między innymi wystawy poświęcone Żydom węgierskim oraz ogólnym mniejszościom etnicznym. Trzeciego dnia zostały dla nas zorganizowane również warsztaty dotyczące praw człowieka jak i praw dziecka oraz ogólnego ich przestrzegania w samym obozie. Było to ciekawe doświadczenie, podczas którego każdy z nas "adoptował" jedno dziecko będące więźniem obozu. Dostawaliśmy ich zdjęcia oraz krótki życiorys, z którym mogliśmy się zapoznać, poczym przedstawić reszcie grupy. Był to prawdziwie ubogacający wyjazd.
tekst: Sara Siuda
>>> Zapraszamy do fotogalerii
  + + Wykład z prof. Antonim Dziatkowiakiem   
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Wieliczce serdecznie zaprasza seniorów na wykład z prof. Antonim Dziatkowiakiem światowej sławy kardiologiem pt: Wybrane aspekty transplantacji serca.
9.10.2014 r. (czwartek) o godz. 17.00 Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki, ul. J. Piłsudskiego 18, aula. Wstęp wolny!
  + + Otrzęsiny klas pierwszych   
1 września uczniowie pięciu klas pierwszych rozpoczęli naukę w naszym liceum, zaś 25 września odbyły się otrzęsiny "kotów". W ciągu tych ponad trzech tygodni klasy miały okazję, by poznać szkołę, nauczycieli i przede wszystkim - siebie nawzajem. Bogatsi o tę wiedzę mogli stawić się w czwartek po południu na sali gimnastycznej, by walczyć o nagrody: dodatkowy dzień wycieczkowy, dzień bez pytania oraz przywilej organizowania w przyszłym roku otrzęsin.
Klasa 2d - zeszłoroczni zwycięzcy - stanęła na wysokości zadania, przygotowując nie tylko ciekawe konkurencje, ale również artystyczną oprawę uroczystości. Zanim klasy przystąpiły do rywalizacji zebrani wysłuchali kilku piosenek w wykonaniu szkolnego zespołu w składzie: Roksana Sadowska, Fabian Ciapa, Karol Daniel, Piotr Nawrocki. Po występie prowadzący - Weronika Urban i Fabian Ciapa - przedstawili jury oceniające niektóre z konkurencji, a zasiadali w nim pani dyrektor Monika Szypuła, p. Justyna Urbaniec, p. Maciej Michalik oraz przewodniczący SU Michał Kuk.
Konkurencje wymagały od pierwszoklasistów całego szeregu umiejętności: od sztuki autoprezentacji, przez talenty malarskie, muzyczne, taneczne, sprawnościowe po wiedzę na temat twórczości patrona szkoły. A ponieważ zespół klasowy to nie tylko sami uczniowie, ale też wychowawcy, zatem i oni zostali zaangażowani w zmagania - wyścig związanych nogami uczniów i nauczycieli wywołał wielkie emocje ;)
Ostatecznie po podliczeniu punktów okazało się, że to klasa 1e zgromadziła ich największą ilość i właśnie mat-fiz pod wodzą wychowawczyni p. Doroty Czajowskiej przygotuje otrzęsiny w przyszłym roku.
Zwycięzcom gratulujemy!


>>> Zapraszamy do fotogalerii (część 1)
>>> Zapraszamy do fotogalerii (część 2)
>>> Otrzęsiny klas pierwszych oczami Justyny Brotoń
  + + Inauguracja roku szkolnego 2014/15   

No i zaczęło się...
Na początek kilka zdjęc z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego >>> Zapraszamy do fotogalerii
Tym co lubią wszystko dokładnie zaplanować polecam >>> Kalendarz szkolny
A dla załamanych początkiem roku szkolnego zamieszczam specjalny licznik:
  + + Zestaw podręczników   

Zestaw podręczników na rok szkolny 2014/15

- dla klas pierwszych
- dla klas drugich
- dla klas trzecich.

Home Up