logo szkoły  

ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105
32-020 Wieliczka, tel.: 12 278 52 78
 

strona główna » kategoria: nowosci | numer artykułu: 16 | autor: administrator

Aktualności: 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Data zamieszczenia: 2014-08-19 | Autor: administrator

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się 1 września o godz. 900

Czytaj więcej: link

Informacja

Data zamieszczenia: 2014-06-27 | Autor: administrator

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się w piątek 27 czerwca o godzinie 900.

 

Czytaj więcej: link

XIV Festiwal Sportu

Data zamieszczenia: 2014-06-17 | Autor: administrator

17.06.2014 - we wtorek w Hali Sportowej Politechniki Krakowskiej odbył się XIV Festiwal Sportu, w którym wzięło udział 14 drużyn z ośrodków kształcenia specjalnego z różnych stron Małopolski. Szczegółowe informacje dostępne w linku: XIV Festiwal Sportu.

Czytaj więcej: link

Deser lodowy - warsztaty

Data zamieszczenia: 2014-06-13 | Autor: administrator

13.06.2014 - w ciepły, słoneczny dzień klasa VIu pod opieką wychowawczyni zajęła się przygotowaniem deseru lodowo-truskawkowego. Uczniowie rozkładali talerze, kroili truskawki, dekorowali lody musem truskawkowym oraz waflami. Radość z samodzielnie wykonanego zadania była wielka a zadowolone miny uczniów świadczą o tym, iż deser był przepyszny!

 

Czytaj więcej: link

Dzień Patrona Szkoły

Data zamieszczenia: 2014-06-06 | Autor: administrator

06.06.2014 - odbył się Dzień Patrona Szkoły – Brata Alojzego Kosiby. W tym roku rozpoczął się on od konkursu wiedzy o Patronie, w którym wzięły udział klasy gimnazjalne. Pozostali uczniowie wykonywali w tym czasie prace plastyczne na temat: "Brat Alojzy Kosiba wśród dzieci". Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się w auli szkolnej, gdzie mogli zobaczyć zabawne przedstawienie pt. "Pchła krętaczka" w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa. Potem przyszedł czas na pyszne lody i już po chwili w Kampusie Wielickim rozległy się dźwięki muzyki. Do zabawy tanecznej zaprosiła nas grupa muzyczna "Keys", która wykonała wszystkie największe przeboje ostatnich miesięcy. Na zakończenie na wszystkich uczestników zabawy czekała pyszna pizza i zimne napoje. Pełen wrażeń dzień dopełniło wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o Patronie, laureatom konkursu plastycznego oraz najlepszej tancerce i tancerzowi zabawy.

 

Czytaj więcej: link

Festyn Sportowo-Rekreacyjno-Integracyjny

Data zamieszczenia: 2014-06-05 | Autor: administrator

05.06.2014 - reprezentacja naszej szkoły w składzie: Joanna Kocemba, Marlena Okarmus, Bartłomiej Karnia, Grzegorz Kula, Krzysztof Włodarz, Kamil Pieprzyk, Damian Zieliński, Arkadiusz Tondos, Marcin Kozioł, Dawid Jania, Piotr Jania wzięła udział w FESTYNIE SPORTOWO-REKREACYJNO-INTEGRACYJNYM " \Sportowy zawrót głowy". Organizatorem festynu był SOSW nr w Krakowie oraz Stowarzyszenie "Wielkie serce".
Impreza odbyła się na stadionie KS "Borek" w Krakowie, uczniowie aktywnie, wesoło i z dużą spontanicznością spędzili czas. Brali udział w grach i zabawach ruchowych, konkurencjach sprawnościowych, meczach piłkarskich oraz w zbiorowych tańcach latynoamerykańskich.

 

Czytaj więcej: link

Powiatowy Dzień Dziecka

Data zamieszczenia: 2014-06-04 | Autor: administrator

04.06.2014 - na terenie Kampusu Wielickiego odbył się Powiatowy Dzień Dziecka zorganizowany przez Młodzieżową Radę Powiatu Wielickiego. Szczegółowe informacje w linku:

 

Czytaj więcej: link

Ogólnopolskie Dni Owada

Data zamieszczenia: 2014-05-30 | Autor: administrator

30.05.2014 - uczniowie klas I i II gimnazjum wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w Dniach Owada zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Organizatorzy przygotowali bardzo wiele atrakcji. Można było oglądać wspaniałe okazy tropikalnych i krajowych stworów, a nawet je dotknąć. Ci odważni mieli możliwość pogłaskania węża, a ci najodważniejsi mogli nawet wziąć na rękę włochatego pająka! Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o świecących w ciemnościach skorpionach i owadożernych rosiczkach. Wszyscy podziwiali też bajecznie kolorowe motyle. Obfitującą we wrażenia wycieczkę zakończyła wizyta w restauracji – nie skusiliśmy się jednak na degustację przysmaków "owadziej" kuchni.

 

Czytaj więcej: link

Spotkanie z przedszkolakami

Data zamieszczenia: 2014-05-29 | Autor: administrator

29.05.2014 - uczniowie klasy 3L i 3U w składzie: Agnieszka Tabor, Gabrysia Przystał, Wiktoria Wojciechowska, Emilka Linczowska, Gabtysia Witomska, Maciek Gradoś i Bratek Stolarski wraz z Paniami Kingą Biel, Adą Znamirowską i Anną Piwowarczyk udali się na spotkanie z przedszkolakami z Samorządowego Przedszkola im. Św. Kingi w Podłężu. Pani Dyrektor – Danuta Gąska oraz wychowawczyni "Krasnoludków" – pani Anna Szeląg bardzo ciepło nas przywitały. Zabawa była przednia choć dotyczyła trudnych tematów takich jak porozumiewanie się z osobą niemówiącą, radzenie sobie w sytuacji niepełnosprawności ruchowej czy braku możliwości poznawania świata za pomocą wzroku. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane znakami PCS, pięknie poradziły sobie z rozpoznawaniem gestów MAKATONA i języka migowego. Wszystkie dzieci miały okazję przekonać się, jak to jest gdy nie można posługiwać się rękoma, i obrazek trzeba narysować tylko przy pomocy stóp, a także musiały wytężyć słuch, by zgadnąć z której strony dociera głos i pokonać tor przeszkód, który był niewidoczny. Trudne zadania przeplatały się z ciekawymi opowieściami i radosną zabawą przy muzyce. Na zakończenie naszego spotkania wykonaliśmy piękne drzewa.

 

Czytaj więcej: link

Wizyta u strażaków

Data zamieszczenia: 2014-05-28 | Autor: administrator

28.05.2014 - klasy: 2L, 3L, 3Z oraz 3U wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Po przybyciu uczniów na miejsce panowie strażacy przywitali ich serdecznym uśmiechem i życzliwością. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem i wyposażeniem wozu strażackiego, wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo – gaśniczych. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu oraz zobaczenia od wewnątrz wozu strażackiego.

 

Czytaj więcej: link

Rodzinne święto w Szkole Podstawowej

Data zamieszczenia: 2014-05-23 | Autor: administrator

23.05.2014 - odbyła się w naszej szkole miła uroczystość poświęcona Dniu Matki i Ojca. Młodsze klasy w tanecznych pląsach i piosenkach, podczas których prezentowano na ekranie zdjęcia z albumów rodzinnych, uczciły święto swoich rodziców. Klasy IVU i VU przygotowały przedstawienie "Ach ci mężczyźni". Przedstawili w nich obrazki z życia rodziny. Po mile spędzonym czasie na auli szkolnej, rodzice zostali zaproszeni do klas, gdzie czekały na nich życzenia, upominki, laurki i buziaki. Można też było zasiąść do stołu.

 

Czytaj więcej: link

Festiwal Nauki "Z nauką przez wieki" w Krakowie

Data zamieszczenia: 2014-05-22 | Autor: administrator

22.05.2014 - uczniowie klasy I i II gimnazjum wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w XIV Festiwalu Nauki w Krakowie. Wycieczkowa i festiwalowa pogoda dopisała – majowe słońce przygrzewało mocno. W specjalnych namiotach rozstawianych na krakowskim Rynku Głównym ciekawe warsztaty i doświadczenia przeprowadzali słuchacze największych krakowskich uczelni. Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w proponowanych zabawach przybliżających świat nauki. Było więc szukanie nieskończoności w specjalnym tunelu, oglądanie samochodów jeżdżących na wodę, skręcanie komputera na czas, podglądanie fauny i flory przez mikroskop, malowanie ceramiki i wiele innych atrakcji. Kuba fachowo przeprowadził resuscytację fantoma, a Ada i Rafał wytworzyli nawet prąd z cytryny i jabłka!

 

Czytaj więcej: link

Przygotowujemy tosty

Data zamieszczenia: 2014-05-20 | Autor: administrator

20.05.2014 - uczniowie klasy III Z wspólnie z panią wychowawczynią postanowili na drugie śniadanie przygotować tosty. Dzieci przyniosły potrzebne do tego produkty i około godziny 1000 postanowiliśmy wziąć się do pracy. Dzieci uczyły się smarować kanapki masłem, nakładały ser, szynkę i tylko pani z uwagi na nasze bezpieczeństwo wkładała gotowe tosty do opiekacza. Upieczone tosty mogliśmy już tylko polać ketchupem i z apetytem zjeść. Wszystko nam bardzo smakowało i po takim obfitym posiłku odpoczywaliśmy na pufkach słuchając czytaną przez panią bajkę "Przygody Kubusia Puchatka".

 

Czytaj więcej: link

Wioska indiańska

Data zamieszczenia: 2014-05-19 | Autor: administrator

19.05.2014 - odbyła się wycieczka szkolna do Wioski Indiańskiej "Arapaho" w miejscowości Zalas gmina Krzeszowice. Od rana świeciło piękne słońce i wycieczka zapowiadała się wspaniale. Przy bramie przywitali nas Indianie i rozpoczął się 3 godzinny program, który miał nas poprowadzić w świat Indian, tradycji, wierzeń, legend. Najpierw malowanie twarzy i już zdobywamy sprawności indiańskie. Na program składało się: strzelanie z łuku do tatanki, tor przeszkód- pajęczyna, równoważnia Arapaho- kładka z pochylnią, rzut obręczami na bizonie rogi, ciągnięcie jadowitych węży, indiańskie łowienie kaczuszek, wąwóz duchów- zejście 40 metrów po linie w głąb wąwozu i cmentarzysko wojowników, legendy indiańskie. Potem odpoczynek i zakupy w sklepiku indiańskim. Wycieczka bardzo się wszystkim spodobała. Dużo dowiedzieliśmy się o życiu i kulturze Indian. Opiekunami byli: Magdalena Sitko, Magdalena Kozłowska, Magdalena Zakolska, Małgorzata Ryńska i Zbigniew Urbaniec.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty decoupage

Data zamieszczenia: 2014-05-15 | Autor: administrator

15.05.2014 - w naszej szkole odbyły się integracyjne warsztaty plastyczne decoupage, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1Gż, 2Gż oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 z Krakowa. Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię np. drewno, metal lub szkło wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Wzór ten pokrywa się wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. W czasie warsztatów powstały piękne prace, które podziwiać można na zdjęciach. Nasi goście z Krakowa zwiedzili również budynek Kampusu, który wzbudził ich zachwyt. Jak zwykle największe wrażenie na młodzieży i jej opiekunach zrobiła sala doświadczania świata, sala integracji sensorycznej, aula szkolna oraz hala sportowa. Warsztaty zorganizowały panie: Kinga Biel, Anna Piwowarczyk i Małgorzata Majka.

 

Czytaj więcej: link

Zajęcia terapeutyczne

Data zamieszczenia: 2014-05-09 | Autor: administrator

09.05.2014 - uczniowie klasy 6u wraz z wychowawczynią R.Zawora uczestniczyli w zajęciach terapeutycznych w sali doświadczania świata. Mieniące się kulki w basenie, łóżko wodne czy lustrzany domek to tylko niektóre z atrakcji tej sali, które zrobiły na uczniach największe wrażenie. O tym, że wszystkim się podobało świadczą ich uśmiechnięte twarze.

 

Czytaj więcej: link

Festyn Sportowy

Data zamieszczenia: 2014-05-07 | Autor: administrator

07.05.2014 - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festynie Sportowym zorganizowanym przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 6 w Krakowie.
Uczniowie: Paulina Cygan, Ula Stach, Weronika Cieśla, Patryk Front, Franciszek Kasprzyk, Mateusz Pająk oraz Paweł Płaziński rywalizowali w następujących konkurencjach sportowych: przeciąganie liny, bieg na czas, rzuty do celu woreczkami, rzut piłką lekarską na odległość, gry i zabawy ruchowe z chustą animacyjną, unihokej oraz mecz piłki nożnej. Po zmaganiach sportowych i poczęstunku odbyło się uroczyste wręczani dyplomów i nagród.
Mateusz Pająk otrzymał indywidualną nagrodę za zajęcie III miejsca w rzucie piłką lekarską.
Opiekunami grupy byli nauczyciele Magdalena Zakolska i Zbigniew Urbaniec.

 

Czytaj więcej: link

Finał konkursu wiedzy o Polsce

Data zamieszczenia: 2014-05-06 | Autor: administrator

06.05.2014 - Wiedzą o polskich symbolach narodowych, wielkich Polakach, legendach i zabytkach musieli wykazać się finaliści konkursu wiedzy o Polsce zorganizowanego przez p. K. Majcherczyk i A. Romańską. Uczestnicy przypominali sobie słowa polskiego hymnu, rozpoznawali wizerunki polskich artystów i naukowców, zapisywali imiona bohaterów legend. W specjalnych konkurencjach miała także okazję wykazać się zgromadzona na konkursie publiczność. Po trwających pod czujnym okiem p. M. Sitko (jury) zmaganiach udało się wyłonić zwycięzców. Trzecie miejsce zajęła Asia Kocemba z kl. II, drugie – Damian Zieliński z kl. III. Zwyciężyła Marlena Okarmus z kl. III. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Mamy nadzieję, że konkurs wiedzy o Polsce nawiązujący tematyką do majowych świąt narodowych – Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja – na stałe zagości w szkolnym kalendarzu.

 

Czytaj więcej: link

Zielone lekcje

Data zamieszczenia: 2014-04-30 | Autor: administrator

30.04.2014 - w ramach edukacji przyrodniczej na żywo przybyli do naszej szkoły nietypowi goście: puchacz HUGO, płomykówka FIONA, pójdźka DYZIO, jastrząb HARRY, sokół wędrowny FLIK oraz pustułka MIGOTKA. Obserwując ptaki na wyciągnięcie ręki uczniowie zapoznali się z ich budową, dowiedzieli się o zwyczajach oraz roli w przyrodzie.
Na zakończenie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z sową FIONĄ.
Lekcja dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i z pewnością pogłębiła wiedzę na temat sów, sokołów i jastrzębi.

 

Czytaj więcej: link

Śniadanie wielkanocne

Data zamieszczenia: 2014-04-15 | Autor: administrator

15.04.2014 - uczniowie klasy III Z wspólnie ze swoimi mamami spotkali się już w nowym budynku naszej szkoły na tradycyjnym jajeczku wielkanocnym. Na świątecznym stole nie zabrakło jajek z chrzanem, szyneczki, świeżutkiego chlebka, a także czegoś słodkiego czyli babki piaskowej, sernika oraz jajeczek w czekoladzie. Po wspólnym ucztowaniu dzieci z wielką radością bawiły się na dywanie – chłopcy układali klocki, puzzle, układanki. Wszystko nam smakowało, było miło, wiosennie i świątecznie.

 

Czytaj więcej: link

Sukces "Świergotek"

Data zamieszczenia: 2014-04-10 | Autor: administrator

10.04.2014 - w Osiedlowym Klubie Kultury "Przewóz" w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w VI Podgórskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Bona Fide, który stanowi prezentację twórczości artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu woj. małopolskiego w dziedzinie tańca, muzyki i sztuki aktorskiej. W przeglądzie zaprezentowano 13 przedstawień, które wywołały u widzów oraz członków jury wiele emocji: od łez wzruszenia po salwy śmiechu.

Miło nam poinformować, że jury konkursowe przyznało 5 głównych nagród, a jedna z nich przypadła naszym "Świergotkom"! Gratulujemy!
Zespół przygotowany został pod kierunkiem pani Małgorzaty Majki, Adrianny Znamirowskiej i Magdaleny Zakolskiej.

 

Czytaj więcej: link

Dzień Otwarty

Data zamieszczenia: 2014-04-09 | Autor: administrator

09.04.2014 - w wielickim Zespole Szkół im. Brata A. Kosiby odbył się dzień otwarty. Przybyli do nowej siedziby szkoły goście mogli przede wszystkim zwiedzić Kampus Wielicki, w którym największy zachwyt wzbudzała sala doświadczania świata oraz sala integracji sensorycznej. Rodzice mogli zapoznać się z różnymi rodzajami zajęć edukacyjnych poprzez udział w lekcjach otwartych, a także skonsultować się ze szkolnym psychologiem i logopedą. Dzień otwarty rozpoczął się tradycyjnie od programu artystycznego, w którym swoimi umiejętnościami popisali się zarówno młodsi jak i starsi uczniowie szkoły.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty w Dworze Czeczów

Data zamieszczenia: 2014-04-04 | Autor: administrator

04.04.2014 - murale to nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieła dekoracyjnego malarstwa ściennego. Takie malowidła, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu np. reklamę jakiegoś produktu, promocję akcji charytatywnej czy wreszcie, tak jak w naszym przypadku, mogą być wyrazem twórczej aktywności plastycznej dzieci. W czasie warsztatów, które miały miejsce w Dworze Czeczów uczniowie klasy 1Gż, 3U i 4U wyczarowali przy pomocy pędzla barwne rajskie ptaki, kwiaty, liście, motyle… Efekty pracy dzieci można zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy do fotogalerii!

 

Czytaj więcej: link

Klasowy ogródek

Data zamieszczenia: 2014-04-04 | Autor: administrator

04.04.2014 - uczniowie klasy VIu wraz z wychowawczynią R.Zawora stworzyli mały klasowy ogródek. Do przygotowanych wcześniej doniczek wsypywali ziemię i sadzili w niej nasionka rzeżuchy, cebulki i owsa. Mamy nadzieję, że zdążą zakiełkować przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi i ozdobią naszą klasę. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zjedzenie owocowej galaretki przygotowanej przez dzieci.

 

Czytaj więcej: link

Konkurs ortograficzny "Wiosna z ortografią"

Data zamieszczenia: 2014-03-28 | Autor: administrator

28.03.2014 - rozpoznawanie wiosennych kwiatów i zapisywanie ich nazw, układanie z rozsypanek wyrazowych wiosennych przysłów, wyszukiwanie i wykreślanie nazw ptaków – takimi umiejętnościami musieli wykazać się uczestnicy konkursu "Wiosna z ortografią". W konkursie brali udział uczniowie klas gimnazjalnych wybrani w trakcie klasowych eliminacji. Po ciężkich zmaganiach i chwili nerwów (konieczna była dogrywka!) okazało się, że największą liczbę punktów zdobyli: Jakub Palka (III miejsce), Damian Zieliński (II miejsce) i Kasia Kmieć (I miejsce). Zwycięzcy odebrali dyplomy, nagrody i gratulacje od jury. Wiosennymi wiadomościami miała również okazję podzielić się publiczność, która odpowiadała na zagadki i brała udział w konkurencjach. Konkurs przygotowały panie polonistki – A. Romańska i K. Majcherczyk.

 

Czytaj więcej: link

Wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły

Data zamieszczenia: 2014-03-26 | Autor: administrator

26.03.2014 - serdecznie zapraszamy do Centrum Edukacyjno–Rekreacyjnego "Solne Miasto" w Wieliczce, gdzie od dzisiaj oglądać można wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły "Kolorowy Misz-Masz, czyli galeria prac młodych twórców". Wśród technik plastycznych zaprezentowanych przez dzieci na wystawie znalazły się technika collage, wycinanki, wydrapywanki, prace wykonane pastelami, farbami żelowymi i kredkami. Mamy nadzieję, że wystawa "Kolorowy Misz-Masz, czyli galeria prac młodych twórców" uświadomi jej odbiorcom ogromny potencjał dzieci niepełnosprawnych. Można ją oglądać do 9 kwietnia 2014 roku.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty w fabryce czekolady

Data zamieszczenia: 2014-03-24 | Autor: administrator

24.03.2014 - uczniowie klas 3L, 3U oraz 2L wzięli udział w warsztatach w Fabryce Czekolady w Krakowie, podczas których w profesjonalnych strojach cukierniczych samodzielnie przygotowywali słodkości. Niełatwo było oprzeć się czekoladzie, wiórkom kokosowym i orzeszkom w trakcie pracy, ale cierpliwość została nagrodzona i wszystkie samodzielnie wyprodukowane słodycze trafiły do dzieci.
Bardzo dziękujemy managerom i pracownikom za serdeczne przyjęcie.

 

Czytaj więcej: link

Przedstawienie "Legenda o smoku wawelskim"

Data zamieszczenia: 2014-03-21 | Autor: administrator

21.03.2014 - pierwszy dzień wiosny przyniósł wszystkim wiele wrażeń. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy o wawelskim smoku w wykonaniu aktorów krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Art-Re. Pełne humoru przedstawienie bardzo się wszystkim podobało o czym świadczyły salwy śmiechu, piski radości i wreszcie gorące oklaski młodych widzów. Przedstawienie "Legenda o smoku wawelskim" było również okazją do spotkania z naszymi przyjaciółmi z ŚDS w Tomaszkowicach, którzy po raz pierwszy odwiedzili naszą szkołę. Po zwiedzeniu obiektu Kampusu Wielickiego zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek. Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy między naszymi placówkami, której celem jest integracja, wzajemne poznanie się, zdobywanie nowych doświadczeń, a przede wszystkim wspólne działanie naszych podopiecznych.

 

Czytaj więcej: link

Wiosenna wyprawa

Data zamieszczenia: 2014-03-21 | Autor: administrator

21.03.2014 - nareszcie! Ale czy na pewno? W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczniowie klas I i II gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrali się na jej poszukiwania. W ciepłym marcowym słońcu dowodów na koniec zimy znaleźliśmy wiele. Widzieliśmy kwiaty, pszczoły, kaczki, małe listki, pączki na gałęziach... Humory dopisywały wszystkim! Zorganizowaliśmy nawet mini-zawody sportowe: biegi i ... wspinaczkę wysokodrzewną. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale uśmiechnięci. Teraz już wszyscy wiemy, że naprawdę króluje!

 

Czytaj więcej: link

Powitanie wiosny

Data zamieszczenia: 2014-03-21 | Autor: administrator

21.03.2014 - w piątek świętowaliśmy w naszej Szkole nadejście długo oczekiwanej wiosny. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli w wielokolorowe stroje i w wiosennych nastrojach ozdabiali Szkołę kolorowymi plakatami. Uczniowie Szkoły Podstawowej z okazji przyjścia Pani Wiosny wzięli również udział w konkursie "wiosenne kanapki". Przygotowane przekąski wszyscy zjedli ze smakiem.

 

Czytaj więcej: link

Dzień Zdrowej Żywności

Data zamieszczenia: 2014-03-20 | Autor: administrator

20.03.2014 - uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez pracowników firmy Aramark Workplace Solutions, którego tematem było zdrowe odżywianie się. Uczestnicy wysłuchali ciekawej prelekcji na temat wartościowych produktów spożywczych i ich pozytywnym wpływie na nasze zdrowie i aktywność. Następnie z wielkim zapałem oddali się przygotowaniu pysznych wiosennych kanapek, na których piętrzyły się plasterki pomidorów, ogórków, rzodkiewek… Skosztowali również owocowych szaszłyków utrwalając przy okazji znajomość nazw egzotycznych owoców: ananasa, mango, kiwi, melona. W trakcie spotkania nie zabrakło innych atrakcji takich jak wierszyki, zgadywanki, malowanie twarzy, dmuchanie kolorowych baloników i wreszcie pozowania do pamiątkowego zdjęcia. Jednym słowem było witaminowo, zdrowo i po prostu odlotowo!
Miłym i sympatycznym paniom z firmy Aramark Workplace Solutions serdecznie dziękujemy za czas poświęcony dzieciom i przygotowanie wspaniałego spotkania!

 

Czytaj więcej: link

Konkurs pięknego czytania

Data zamieszczenia: 2014-03-18 | Autor: administrator

18.03.2014 - najbardziej znana polska poetka i laureatka Nagrody Nobla – Wisława Szymborska – twierdziła: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." Zainspirowani jej myślą po raz kolejny przystąpiliśmy do Konkursu Pięknego Czytania, zorganizowanego już po raz piąty przez SOSW nr 1 w Krakowie. Nasza wspaniała drużyna pięknie odczytała wybrane fragmenty książek: Kuba – fragment książki "Oskar i pani Róża" E. Schmitta, Adam – fragment powieści "Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa, a Marlena przypomniała wspaniałą twórczość M. Musierowicz odczytując fragment książki "Opium w rosole". Ciężka praca nad przygotowaniem odczytów przyniosła rezultaty: Kuba Palka zajął III miejsce, a Adam Adamczuk i Marlena Okarmus otrzymali wyróżnienia. Nad praca uczniów czuwały polonistki – A. Romańska i K. Majcherczyk.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty plastyczne w ŚDS w Tomaszkowicach

Data zamieszczenia: 2014-03-04 | Autor: administrator

04.03.2014 - uczniowie klasy 1Gż i 2Gż uczestniczyli w 2-dniowych warsztatach plastycznych w ŚDS w Tomaszkowicach. Jak zawsze u naszych przyjaciół, było wesoło, twórczo i pomysłowo. Część warsztatów poświęcona było modelowaniu w masie solnej, a zabawa ta była dla wszystkich bardzo zajmująca. I tak powstały śliczne baranki, które później ochoczo malowaliśmy farbami. Druga część warsztatów obejmowała wykonanie odlewów gipsowych. Po ich wykonaniu uczestnicy uzbrojeni w pędzle i farby, nadali gipsowym figurkom wiosenne, żywe barwy. Zajęcia dały dzieciom wiele radości, zadowolenia i satysfakcji. Za zaproszenie do udziału w warsztatach serdecznie dziękujemy.

 

Czytaj więcej: link

Bal Karnawałowy

Data zamieszczenia: 2014-02-28 | Autor: administrator

28.02.2014 - uczniowie naszej Szkoły przebrani w fantazyjne, kolorowe stroje, w rytmie wesołej muzyki dali się porwać roztańczonej atmosferze karnawału. W radosnej zabawie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, a swoją niespożytą energią i promiennymi uśmiechami zabawę uświetnili przedstawiciele uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce. Serdecznie gratulujemy królowym balu Paulinie Cygan oraz Adzie Pawlik, a także królom balu Tomaszowi Jugo oraz Tomaszowi Smoleniowi. Wszystkich uczestników zapraszamy ponownie już za rok!

 

Czytaj więcej: link

Konkurs ekologiczny - "Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę!"

Data zamieszczenia: 2014-02-25 | Autor: administrator

25.02.2014 - do szkolnego konkursu ekologicznego "Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę!" zaproszone zostały wszystkie klasy gimnazjalne, a jego celem było przede wszystkim budowanie u uczniów naszej szkoły poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie postawy akceptującej wobec segregacji odpadów. Dwuosobowe reprezentacje poszczególnych klas dzielnie zmierzyły się z pytaniami teoretycznymi oraz zadaniami praktycznymi. Uczniowie wykazali się niemałą wiedzą z zakresu ochrony środowiska i bardzo dobrze poradzili sobie z ćwiczeniem polegającym na segregowaniu odpadów. Pozostali uczniowie, którzy kibicowali swoim klasom również mieli możliwość pokazania swoich umiejętności m.in. w zgniataniu plastikowych butelek na czas przy pomocy specjalnej zgniatarki. Na zwycięzców czekały słodkie upominki. Mamy nadzieję, że konkurs ekologiczny "Zagraj w zielone, trzymaj przyrody stronę!" przyczynił się do kształtowania postawy proekologicznej wśród uczniów oraz rozwijania umiejętności pracy w zespole i zdrowej rywalizacji. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody. Organizatorkami konkursu były panie: Małgorzata Majka i Edyta Maciejewska.

 

Czytaj więcej: link

Terapia kuchenna dobra na wszystko

Data zamieszczenia: 2014-02-21 | Autor: administrator

21.02.2014 - zajęcia kulinarne mają ogromne znaczenie dla rozwoju naszych uczniów nie tylko ze względu na aspekt poznawczy, zdobywanie nowych doświadczeń i naukę samodzielności, ale również ze względu na zabarwienie emocjonalne. Kuchnia jest miejscem bogatym w rozmaite doznania zmysłowe; tu rozchodzą się zapachy, unosi się para, zmienia się temperatura, słychać różne odgłosy, można poznać smaki, kolory potraw…

 

Czytaj więcej: link

Ranczo "Furia" – zabawa integracyjna

Data zamieszczenia: 2014-02-19 | Autor: administrator

19.02.2014 - na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy z Tomaszkowic uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w zabawie integracyjnej, która zorganizowana została w Ranczo "Furia". Spotkaniu temu jak zwykle towarzyszyło wiele emocji i przeżyć. Były tańce, konkursy, zabawy i pyszny poczęstunek. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne spotkanie, tym razem na terenie naszej nowej szkoły!

 

Czytaj więcej: link

Kampus Wielicki czeka na uczniów

Data zamieszczenia: 2014-02-12 | Autor: administrator

12.02.2014 - to co było nieosiągalne przez wiele lat i funkcjonowało tylko w sferze marzeń dzieci, rodziców i nauczycieli, wreszcie stało się faktem. W pierwszy dzień nauki po feriach zimowych uczniowie Zespołu Szkół im. Brata A. Kosiby rozpoczną zajęcia w nowym obiekcie przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 105. Na dzieci czekają przestronne, wyposażone w nowe meble sale lekcyjne, pracownie gastronomiczne, sala komputerowa, biblioteka, czytelnia, gabinety rewalidacyjne, hala sportowa, aula, świetlica, wyposażana jest sala doświadczania świata. Mijające ferie zimowe były okresem wytężonej pracy dla Dyrekcji szkoły oraz nauczycieli, którzy starali się przygotować obiekt na przyjęcie dzieci.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za ogromną pomoc w przeprowadzce i zagospodarowaniu nowego obiektu!

 

Czytaj więcej: link

Przeprowadzka do nowego budynku szkoły

Data zamieszczenia: 2014-01-31 | Autor: administrator

24.01.2014 - to już ostatnie dni nauki w starym budynku szkoły. Trwają przygotowania do przeprowadzki, a w naszych salach lekcyjnych powoli piętrzą się pudła i pudełka pełne pomocy dydaktycznych, materiałów plastycznych, książek, zabawek… Z łezką w oku żegnamy stare mury. Przed nami ferie zimowe, a w poniedziałek 17 lutego rozpoczniemy naukę w nowych, przestronnych salach Kampusu Wielickiego.

 

Czytaj więcej: link

Jasełka

Data zamieszczenia: 2014-01-31 | Autor: administrator

31.01.2014 - "Hej, kolęda, kolęda!" – tę tradycyjną przyśpiewkę słychać było w naszej szkole przez cały okres świąteczno – noworoczny. Grupa uczniów naszej szkoły przygotowała Jasełka w literackim opracowaniu p. M. Pasek. Jasełka opowiadały historię narodzin Jezusa „po krakowsku” - na scenie oprócz Świętej Rodziny pojawiły się więc też krakowianki i krakowiacy w ludowych strojach, Lajkonik, Pan Twardowski, Smok Wawelski i rabin z Kazimierza. Nie zabrakło oczywiście aniołów, Heroda i śmierci, Trzech Króli, pasterzy i ślicznych owieczek. W aktorskie popisy przetykane narracją p. I. Niechciał wplecione były kolędy i pastorałki śpiewane przy akompaniamencie p. E. Turakiewicz i p. R. Warwasa. Nad oprawą plastyczną czuwała p. A. Bernacka.

 

Czytaj więcej: link

Spotkania z X Muzą

Data zamieszczenia: 2014-01-29 | Autor: administrator

29.01.2014 - w ramach projektu edukacyjnego "Spotkania z X Muzą" odbył się w auli szkoły pokaz filmu. Film przygotowali na dodatkowych zajęciach uczniowie klasy IIg pod opieką p. R. Warwasa i p. J. Bielak. Oglądający mogli dowiedzieć się, jak realizować w życiu hasła życzliwości, dobra i akceptacji. Pokaz wzbudził powszechny aplauz zarówno młodszej, jak i starszej widowni.

 

Czytaj więcej: link

Otwarcie Kampusu Wielickiego

Data zamieszczenia: 2014-01-24 | Autor: administrator

24.01.2014 - odbyła się uroczystość otwarcia Kampusu Wielickiego - jednego z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Małopolsce, w którym swoją siedzibę znajdzie Zespół Szkół im. Brata A. Kosiby oraz Zespół Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego. W samo południe w kampusie zabrzmiał pierwszy dzwonek, a starosta wielicki Jacek Juszkiewicz powitał wszystkich przybyłych na uroczystość otwarcia gości. Wśród nich znaleźli się m.in. metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak oraz małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski. W programie artystycznym zaprezentował się nasz szkolny zespół baletowy "Świergotki" oraz grupa muzyczna z Zespołu Szkół Zawodowych. Akt erekcyjny odczytał przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Adam Kociołek. Symboliczny akt otwarcia kampusu czyli uroczyste przecięcie wstęgi miało miejsce w hali sportowej, a udział w nim wzięła m.in. pani dyrektor Bożena Prochwicz oraz uczennica naszej szkoły Wika Wojciechowska. Po wspaniałym pokazie sportowym goście mogli zwiedzić cały obiekt, który w przyszłości oprócz podstawowego zadania jakim jest kształcenie uczniów będzie pełnił funkcje centrum konferencyjnego, kulturalnego i sportowego.

 

Czytaj więcej: link

Jasełka w ŚDS w Tomaszkowicach

Data zamieszczenia: 2014-01-15 | Autor: administrator

15.01.2014 - uczniowie klasy 1Gż, 2Gż i 4U odwiedzili Środowiskowy Dom Samopomocy w Tomaszkowicach, a okazją do tej wizyty było przedstawienie Jasełek w wykonaniu podopiecznych oraz pracowników tej placówki. Jasełka bardzo się wszystkim spodobały i aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wizyta w Tomaszkowicach była też okazją do spotkania z absolwentami naszej szkoły. Miło było zobaczyć znowu starych kolegów. Uściskom i radości nie było końca.

 

Czytaj więcej: link

Wycieczka do Kopalni Soli

Data zamieszczenia: 2013-12-17 | Autor: administrator

17.12.2013 - uczniowie klasy 1Gż, 4U i 6L wzięli udział w interaktywnym spacerze z księżną Kingą po wielickiej Kopalni Soli. Wycieczka ta przybliżyła uczniom legendy wielickich podziemi. Dzieci poznały tajemnicze miejsca i postaci związane z kopalnią oraz dowiedziały się skąd się wzięła sól w Wieliczce. Usłyszeliśmy również w podziemnych korytarzach głos Skarbnika, który wprawdzie nie ukazał nam swego oblicza, ale pozostawił niespodziankę na solnym szlaku – piękne kryształy soli. Każdy z nas mógł więc wziąć taki kryształ na pamiątkę wycieczki po solnej krainie.

 

Czytaj więcej: link

Świąteczne wypieki

Data zamieszczenia: 2013-12-13 | Autor: administrator

13.12.2013 - Kolorowa choinka stała już w klasie, a do pełni szczęcia brakowało tylko unoszącego się w powietrzu zapachu świątecznych wypieków. Dlatego 13 grudnia uczniowie klasy Vu I VIu na zajęciach techniki wykorzystali wspaniały przepis na najlepsze świąteczne ciasteczka: masło, mąka, proszek do pieczenia, cukier puder, jajka oraz ogromne chęci do pracy.Pyszne wypieki umiliły chwile spędzone przy choince.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty pszczelarskie

Data zamieszczenia: 2013-12-10 | Autor: administrator

10.12.2013 - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej części warsztatów pszczelarskich w Dworze Czeczów w Krakowie. Tym razem prowadzący zajęcia, pan Andrzej Ożóg, wprowadził nas w tajniki wytwarzania świec z wosku pszczelego. Dzieci wykonały również piękne kartki świąteczne, na których nie zabrakło motywów wykonanych z pszczelego wosku – choinek, aniołków i oczywiście pszczółek. Za ozdoby posłużyły nam cukiereczki, które z wielką precyzją przyklejaliśmy na kartki. Można było również przymierzyć strój pszczelarza i skosztować pysznego miodu z pasieki pana Andrzeja.

 

Czytaj więcej: link

Wspólne ubieranie choinki

Data zamieszczenia: 2013-12-10 | Autor: administrator

10.12.2013 - "Gdy w pokoju wyrośnie choinka, łańcuszkami, bombkami zaświeci, to znaczy, że już Święta, że już blisko kolęda…" zgodnie z tymi słowami uczniowie klasy VIu wraz z wychowawczynią R. Zawora zadbali o świąteczny nastrój w klasie, wspólnie lepiąc ozdoby z masy solnej oraz ubierając choinkę.

 

Czytaj więcej: link

Mikołaj w Rotundzie

Data zamieszczenia: 2013-12-06 | Autor: administrator

06.12.2013 - uczniowie gimnazjum wzięli udział w imprezie mikołajkowej w krakowskim Klubie Rotunda, którą corocznie organizuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1. Jak zwykle atmosfera była wspaniała: tańce, wesołe zabawy, piosenki, wierszyki, a nawet kabaretowe programy, w których tematem przewodnim była oczywiście wizyta świętego Mikołaja. Dodatkową atrakcją mikołajkowego spotkania byli znamienici goście: piłkarz Maciej Żurawski, aktorka Urszula Grabowska i artystka Piwnicy pod Baranami Agata Ślazyk. Można było zdobyć cenne autografy i pamiątkowe fotki z gwiazdami. Na koniec w sali krakowskiej Rotundy pojawił się święty Mikołaj, który oczywiście wręczył grzecznym dzieciom prezenty.

 

Czytaj więcej: link

Podziękowanie

Data zamieszczenia: 2013-12-04 | Autor: administrator

04.12.2013 - Dyrekcja oraz Społeczność Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce składa serdeczne podziękowania Studentom Politechniki Krakowskiej za zorganizowanie przedświątecznego, uroczystego spotkania z Mikołajem. Dziękujemy za piękne prezenty, które na pewno na długo pozostaną w sercach i wspomnieniach dzieci. Słowa podziękowania kierujemy również do Rady Rodziców naszej szkoły za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu mikołajkowego spotkania.

Czytaj więcej: link

Mikołajki 2013

Data zamieszczenia: 2013-12-04 | Autor: administrator

04.12.2013 - Czy wszyscy byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na podarunki? A może zamiast prezentów Mikołaj wręczy rózgi ku przestrodze? Wśród całej gromady uczniów naszej szkoły znaleźli się szczęśliwcy, którzy zasłużyli na piękne prezenty, ale też i tacy, którym Mikołaj pogroził palcem… Ale przecież wszyscy wiemy, że nawet największa rózga na świecie, wręczana z błąkającym się w kącikach ust uśmiechem i skrytą za plecami paczką słodyczy, jest wyrazem miłości.

 

Czytaj więcej: link

Warsztaty kulinarne

Data zamieszczenia: 2013-11-29 | Autor: administrator

29.11.2013 - w piątek uczniowie klasy VIu oraz III z pod opieką R.Zawora i P.Olipra uczyli się jak przygotowywać placki ziemniaczane. Aromatyczne zapachy rozchodziły się po całej szkole, ściągając tym samym innych amatorów jedzenia.

Uczniowie oprócz pomocy przy ich przygotowaniu, mieli okazję do nauki estetycznego spożywania posiłku. Placuszki udały się wyśmienicie!

 

Czytaj więcej: link

Zabawa andrzejkowa

Data zamieszczenia: 2013-11-28 | Autor: administrator

28.11.2013 - uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum mieli okazję do miłego spotkania w ramach zorganizowanej w szkole zabawy andrzejkowej. Spotkanie poprowadziły wróżka oraz cyganka przy udziale zaprzyjaźnionych uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce. Okraszonym wesołą muzyką wróżbom, przepowiedniom i dobrym życzeniom nie było końca, każdy mógł spojrzeć w swoją przyszłość, dowiedzieć się kiedy spełnią się jego najskrytsze marzenia…

 

Czytaj więcej: link

Konkurs polonistyczny "W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy"

Data zamieszczenia: 2013-11-26 | Autor: administrator

26.11.2013 - Kto czesał się wykałaczką? Gdzie Michał kupił siedmiomilowe buty? Kto leżał na straganie już od wtorku? Takie i inne pytania usłyszeli uczestnicy konkursu polonistycznego "W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy" zorganizowanego przez SOSW w Skawinie. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny – zespół z klasy II gimnazjum: Asia Kocemba i Kamil Pieprzyk oraz zespół klasy III gimnazjum: Marlena Okarmus i Grześ Kula. Uczniowie wykazali się rzetelną wiedzą, umiejętnościami polonistycznymi oraz hartem ducha zdobywając wyróżnienia i wspaniałe nagrody. Przygotowanie dzieci do konkursu wspierały polonistki – K. Majcherczyk i A. Romańska.

Czytaj więcej: link

Dni otwarte w krakowskich szkołach zawodowych

Data zamieszczenia: 2013-11-20 | Autor: administrator

20.11.2013 - W ramach programu doradztwa zawodowego uczniowie klas II i III gimnazjum pod opieką wychowawców oraz psychologa szkolnego uczestniczyli w Dniach Otwartych krakowskich szkół progimnazjalnych – SOSW nr 1 im. J. Matejki (18.11.2013) i ZSS nr 14 im. M. Grzegorzewskiej (20.11.2013). Nasi uczniowie uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych warsztatach, odwiedzali pracownie - cukiernicze, kucharskie, kaletnicze, zapoznawali się ze specyfiką nauki zawodu i przysposobienia do zawodu, zwiedzali pomieszczenia szkolne oraz rozmawiali z nauczycielami i wychowankami tamtejszych szkół.

Czytaj więcej: link

"Eko - sztuka" w wielickim Centrum Kultury i Turystyki

Data zamieszczenia: 2013-11-13 | Autor: administrator

13.11.2013 - Uczniowie klasy 1Gż, 4U, 3U i 2L dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach "Eko–sztuka" zorganizowanych w CKiT w Wieliczce. W trakcie zajęć dzieci wykonywały ciekawe przedmioty z tworzyw eko, a więc materiałów, które wcześniej można odzyskać (np. papier do pakowania, kartony, butelki itp.). Efektem warsztatów jest galeria pięknych prac, które podziwiać można w szkole i na fotografiach…

 

Czytaj więcej: link

Legendy PRL

Data zamieszczenia: 2013-11-08 | Autor: administrator

08.11.2013 - Nie zważając na listopadową ponurą aurę, uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką K. Słowiak, K. Majcherczyk i Z. Urbańca udali się na wycieczkę do CH Bonarka. Tam czekał na nas inny świat! W blasku świątecznych dekoracji dumnie prezentowały swoje oblicze legendy PRL-u: zaporożce, zastawy, skody, warszawy... Uczniowie mieli okazję obejrzeć rzadko widywany model Tatry oraz wysłuchać legendy o przepięknie odrestaurowanej czarnej wołdze. Nauczyciele wspominali czasy, kiedy na ulicach królowały syrenki, trabanty, łady, polonezy i budzące wciąż wzruszenie – "maluchy". Wśród zgromadzonych aut nie zabrakło żuków, popularnych "nysek" i tarpanów. Po tak dużej dawce motoryzacyjnej historii uczniowie zakończyli wycieczkę "pożywną" wizytą w McDonaldzie.

Czytaj więcej: link

Apel z okazji Dnia Niepodległości

Data zamieszczenia: 2013-11-07 | Autor: administrator

07.11.2013 - "Nie przestańmy czcić świętości swoich i przechowywać ideałów czystość!" – ten wzruszający apel podsumował tegoroczną uroczystość z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowali uczniowie klasy VI oraz klas gimnazjalnych pod kierunkiem Pań: A. Romańskiej, K. Majcherczyk, J. Bielak, E. Turakiewicz (dekoracje). Zgromadzeni widzowie obejrzeli specjalny montaż multimedialny ukazujący najważniejsze chwile związane z uzyskaniem przez Polskę niepodległości. Poruszającym dźwiękom piosenki "Taki kraj" towarzyszył krótki film przedstawiający kształtowanie się granic naszej Ojczyzny od czasów najdawniejszych aż do chwili obecnej. Zaprezentowano także pantomimę z zaborcami, pięknego poloneza, piosenki i tańce legionowe. Wspomniano także postać Józefa Piłsudskiego, jednego z najważniejszych budowniczych polskiej niepodległości.

Czytaj więcej: link

Niezwykłe oblicze chemii.

Data zamieszczenia: 2013-11-05 | Autor: administrator

05.11.2013 - kłęby kolorowego dymu, świetliste wybuchy, rosnąca piana w tęczowych kolorach i wiele, wiele innych atrakcji. Dzisiaj gościliśmy w szkole Pana Marcina Piotrowskiego i Mateusza Prochwicza z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, którzy pokazali nam niezwykle atrakcyjne oblicze chemii. Podczas pokazu panowie zapewnili nam mnóstwo doznań wzrokowych, słuchowych i węchowych, już nigdy nie powiemy, że chemia jest nudna.

 

Czytaj więcej: link

Gimnastyka korekcyjna

Data zamieszczenia: 2013-10-30 | Autor: administrator

30.10.2013 - w godzinach popołudniowych, w naszej szkole odbyło się spotkanie Rodziców i dzieci, z nauczycielami prowadzącymi zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie, a przede wszystkim zaprezentowanie przykładowych ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Dużą uwagę zwrócono na zachowanie prawidłowej postawy ciała w życiu codziennym.

Mamy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z zaangażowaniem ćwiczyły same i zachęcały do tego swoje pociechy. Przyjazna atmosfera wpłynęła na chęć zaprezentowania swojej sprawności zarówno przez rodziców jak i dzieci. Wszyscy obecni poczuli się zmobilizowani do podejmowania aktywności ruchowej w domu.

Czytaj więcej: link

Październikowa wycieczka po Krakowie

Data zamieszczenia: 2013-10-29 | Autor: administrator

29.10.2013 - tak pięknego października dawno nie było! W blasku olśniewającego jesiennego słońca klasa II gimnazjum razem z Paniami J. Bielak i K. Majcherczyk udała się na wycieczkę do Krakowa. Naszym celem było tym razem zobaczenie tego pięknego miasta przez pryzmat jego renesansowych budowli. Podziwialiśmy więc Wawel, z jego wspaniałym arkadowym dziedzińcem, Kaplicę Zygmuntowską i Sukiennice. Nie mogliśmy się oprzeć, by w tym pięknym dniu nie wstąpić do kościoła św. Stanisława na Skałce. Nadwiślany spacer nie byłby skończony bez tradycyjnego zdjęcia pod pomnikami najwierniejszego psa Dżoka i legendarnego smoka wawelskiego oraz karmienia śnieżnobiałych łabędzi.

Czytaj więcej: link

Warsztaty kroju i szycia z Misią Kitką

Data zamieszczenia: 2013-10-23 | Autor: administrator

23.10.2013 - uczniowie klasy 1Gż, 4U, 2L i 3U uczestniczyli w niezwykłych zajęciach zorganizowanych w Dworze Czeczów w Krakowie. Były to warsztaty kroju i szycia z Misią Kitką – zabawną postacią, która zabrała dzieci w kolorową krainę pełną tkanin, wstążek, guzików, tasiemek, nitek, mulin, igieł i przekonała, że krawiectwo może być świetną zabawą i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Na warsztatach z Misią Kitką każdy miał okazję stworzyć coś oryginalnego i zabrać to ze sobą do domu lub podarować jako prezent bliskiej osobie. Każde dziecko podczas warsztatów miało możliwość pracy przy maszynie do szycia (oczywiście z pomocą Misi Kitki). Dodatkowo dzieci uczestniczyły w zajęciach ceramicznych, w czasie których powstały piękne prace z gliny (koty, smoki, liście, a nawet urodzinowe torty!).

Czytaj więcej: link

Ekoludki – segreguję, odzyskuję, ponownie wykorzystuję

Data zamieszczenia: 2013-10-16 | Autor: administrator

16.10.2013 - uczniowie klasy 1Gż i 4U uczestniczyli po raz kolejny w lekcji bibliotecznej w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wieliczce. Tym razem temat lekcji dotyczył ekologii i konieczności segregacji odpadów. Zajęcia te były świetną okazją dla uczniów do utrwalenia wiedzy zdobytej podczas wizyty w Centrum Ekologicznym w Baryczy. Dzieci zobaczyły również jak w ciekawy sposób wykorzystać odpady do wykonania różnych prac plastycznych i taką pracę pod koniec zajęć wykonały. Był to żółwik, którego uczniowie dumnie prezentują na zdjęciach

Czytaj więcej: link

Wycieczka do Centrum Ekologicznego w Baryczy

Data zamieszczenia: 2013-10-15 | Autor: administrator

15.10.2013 - uczniowie klasy 1Gż, 3U, 2L i 4U uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez MPO w ramach edukacji ekologicznej w Centrum Ekologicznym w Baryczy. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem składowiska śmieci, śmieciarek, pracą kompaktorów zagniatających odpady, sortowni śmieci i kompostowni. Dowiedziały się również jak wygląda punkt zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz na jakich zasadach i jakie odpady mogą do niego dostarczać. Zajęcia te, mamy nadzieję, wpłyną na wzrost świadomości ekologicznej naszych uczniów i od tej pory nikt nie zapomni o konieczności segregacji śmieci!

Czytaj więcej: link

Dzień Nauczyciela 2013

Data zamieszczenia: 2013-10-10 | Autor: administrator

10.10.2013 - po co nauczycielowi różowe okulary? Strój maskujący? Młotek do wbijania wiedzy? Odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania padły podczas humorystycznego programu artystycznego przygotowanego na Dzień Nauczyciela przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem Pań - A. Romańskiej, K. Majcherczyk, E. Maciejewskiej, A. Bernackiej (dekoracje). Salwy śmiechu wzbudzała słodko-gorzka bajka o chorym belfrze ukazująca meandry nauczycielskiego żywota, a łezka wzruszenia zakręciła się wszystkim przy piosence "Moi przyjaciele" w wykonaniu uczniów klasy I gimnazjum pod kierunkiem i przy akompaniamencie Pana R. Warwasa.

Czytaj więcej: link

Akademia z okazji Dnia Nauczyciela

Data zamieszczenia: 2013-10-09 | Autor: administrator

W dniu 11 października o godz. 900 odbędzie się uroczysta akademia z okazji DNIA NAUCZYCIELA.
Uczniów i rodziców serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: link

Małopolskie Mistrzostwa w Biegach Przełajowych

Data zamieszczenia: 2013-10-09 | Autor: administrator

09.10.2013 - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Małopolskich Mistrzostwach w Biegach Przełajowych oraz w biegu "KLEKSIKA" w Nowej Hucie.
Po zaciętej rywalizacji Kamil Pieprzyk wywalczył 7 miejsce a Damian Zieliński 9.
Pozostali uczniowie uplasowali się na miejscach w pierwszej 20-ce.

W biegu "KLEKSIKA" dla młodszych i chętnych kibiców udział wzięli: Marlena Okarmus, Krzysztof Włodarz, Bartłomiej Karnia, Grzegorz Kula i Grzegorz Golik.

Opiekę sprawowały Panie: Beata Markowska, Magdalena Zakolska, Katarzyna Słowiak.

Czytaj więcej: link

Z wizytą w nowym budynku szkoły

Data zamieszczenia: 2013-10-04 | Autor: administrator

04.10.2013 - w piękne, słoneczne, piątkowe przedpołudnie wybraliśmy na teren Powiatowego Parku Rozwoju, bo taką właśnie nazwę będzie nosił nowopowstający obiekt oświatowy w Wieliczce, w którym swoją siedzibę znajdzie już niedługo nasza szkoła.

Wspólnie z młodzieżą i nauczycielami z Zespołu Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia przed nowym gmachem szkoły. Podziwialiśmy ciekawą architekturę budynku, szczególnie górującą nad głównym wejściem do szkoły aulę w kształcie „spodka” oraz nowoczesne boiska sportowe. Wszystkich zainteresowanych postępem prac budowalnych zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.powiatowyparkrozwoju.pl

Czytaj więcej: link

Przedstawienie "Jaś i Małgosia"

Data zamieszczenia: 2013-09-27 | Autor: administrator

27.09.2013 - w naszej szkole gościliśmy aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom znaną na całym świecie bajkę "Jaś i Małgosia".
Główni bohaterowie przedstawienia: Jaś i Małgosia spacerując po lesie mieli okazję przekonać się jak bardzo brzydko on wygląda, kiedy jest zaśmiecony i brudny. Dzięki sprytowi udało im się umknąć złej czarownicy, a w drodze powrotnej do domu sprzątali razem z widzami zaśmiecony las.
W fabułę spektaklu wplecione były podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Dzięki temu dzieci poznały istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał, a młodym widzom dostarczył wielu wrażeń i emocji.

Czytaj więcej: link

Warsztaty pszczelarskie

Data zamieszczenia: 2013-09-11 | Autor: administrator

11.09.2013 - Grupa 23 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką wychowawców uczestniczyła w warsztatach pszczelarskich w Dworze Czeczów w Krakowie.
Warsztaty poprowadził dla dzieci pan Andrzej Ożóg, który w niezwykle barwny sposób opowiedział o życiu rodziny pszczelej.
Uczniowie zobaczyli jak wygląda strój pszczelarza i dowiedzieli się na czym polega jego praca. Mieli również możliwość zobaczenia jak wygląda ul w środku, zobaczyli sprzęt pszczelarski: dłuto, podkurzacz i miotełkę.
Niezwykły model ula, który w trakcie warsztatów prezentuje dzieciom pan Andrzej wyposażony jest w kamerę cyfrową i monitor multimedialny, dzięki czemu mogły one zobaczyć preparaty owadów w powiększeniu. Największą atrakcją na zakończenie zajęć było mierzenie prawdziwego stroju pszczelarza oraz skosztowanie pysznego miodu z pasieki pana Andrzeja.

Czytaj więcej: link

Turnus rehabilitacyjny 2013

Data zamieszczenia: 2013-09-09 | Autor: administrator

09.09.2013 - W dwóch ośrodkach, w Jantarze "Bursztyn" i w Krynicy Morskiej "Bałtyk", przebywało 17 dzieci z opiekunami na wniosek z PFRON-u oraz 6 dzieci, których pobyt pokryli nasi wspaniali sponsorzy: Pan Marian Hajduk Firma Wesem z Wieliczki, Pan Prezes Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce, Pan Krzysztof Kowal Firma EL-KKow z Wieliczki.

Turnus trwał dwa tygodnie – słońce, opalanie, kąpiele w morzu, zabawy na plaży, spotkania codzienne z dzikami, wieczorem dyskoteki na obiektach, pieczenie kiełbasek, wycieczki do Gdańska i na Westerplatte, rejs po Zalewie Wiślanym a rano zabiegi rehabilitacyjne.

Czytaj więcej: link

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Data zamieszczenia: 2013-09-02 | Autor: administrator

02.09.2013 - o godzinie 900 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 03. września 2013.

 

Czytaj więcej: link

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Data zamieszczenia: 2013-08-31 | Autor: administrator

25.08.2013 - Dyrekcja Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby informuje, iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 02. września 2013 w budynku szkoły o godzinie 900.
Uczniów i rodziców serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej: link